Cea de-a doua ediție a Memorialului Corneliu Bușu la șah, competiție desfășurată la Reșița, a atras atenția în special prin fondul de premiere, peste 24.000 de lei. 97 de iubitori ai sportului minții s-au așezat în fața tablei cu 64 de pătrățele, la cele două turnee cu omologare FIDE.

La Campus Cafe, de la Universitatea „Eftimie Murgu” Reșița, și-au disputat întâietatea 55 de concurenți în Turneul A (open general), respectiv 42 de concurenți în Turneul B (adresat juniorilor până în 16 ani).

Oferte echipament JomaOferte Joma

„Am avut un fond de premiere de peste 24.000 de lei, o sumă care nu s-a mai întâlnit până acum la concursurile organizate în Reşiţa. Asta, în primul rând graţie sponsorului principal, SC Plastomet, dar şi Consiliului Judeţean, care ne-a sprijinit în organizarea acestei competiţii. Ţinem să mai mulţumim Universităţii Eftimie Murgu, dar şi Direcţiei Judeţene pentru Sport și Tineret, care s-au implicat de asemenea în organizarea unei competiţii pe care o dorim să rămână de un înalt nivel, aşa cum merită memoria celui care a fost Corneliu Buşu, primul preşedinte al Asociaţiei Judeţene de Şah, căpitanul echipei de Superligă Muncitorul Reşiţa şi maestru internaţional al sportului. Se joacă un şah de înalt nivel, iar la primele mese avem jucători de mare forţă. Avem un mare maestru, o mare maestră, opt maeştri internaţionali, patru maeştri FIDE, maeştri naţionali şi candidaţi de maeştri, o pleiadă de jucători extrem de valoroşi cum n-am mai văzut la Reşiţa, şi cum rar poţi vedea la alte turnee din ţară”, a declarat Mihai Bolintiş, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Şah Caraş-Severin.

Rezultate Turneul A:
General: 1. Lucian-Costin Miron, 2. Adrian Marian Petrișor, 3. Dan Bogdan, 4. Tamas-Kristof Balla.
Veterani (peste 60 de ani): 1. Teodor Berințan, 2. Ioan Calomfirescu, 3. Ioan Păduraru
Feminin: 1. Irina Ionescu, 2. Daria-Ioana Vișănescu, 3. Luminița-Dana Munteanu.
Junioare: 1. Gabriela Cristocea.
Juniori: 1. Petru-Sebastian Ursan, 2. Daniel Cristian Pădurean (Muncitorul), 3. Vlad Ciorică;
ELO sub 2200 – 1. Dinu-Simi Suciu (Muncitorul), 2. Valeriu Grozav (Muncitorul), 3. Sorin-Mihai Samu
ELO sub 2000 – 1. Bogdan Carască, 2. Ovidiu Crăciun, 3. Gh.-Zamfir Moldovan
ELO sub 1800 – 1. Petronela Paraschiv, 2. Horia Irimia (Muncitorul), 3. Andu-Mihai Buga (Muncitorul)
ELO sub 1600 – 1. Gheorghe Chisăliță (Talbot)
Jucători fără ELO – 1. Nicolae Craia (Talbot)

Rezultate Turneul B:
General: 1. Dragoș-Nicholas Vișănescu, 2. Antal, 3 Stîngă, 4. Juravle, 5. Anisia-Teodora Mașcaș, 6. Denis-Daniel Baboș.
12 ani: 1. Alexandru-David Korcsek (Reșița), 2. Diana Petculescu, 3. Andreea Albescu.
10 ani: 1. Eduard Berechet, 2. Alin Stîngu, 3. Albert Drăgoi, 4. Vlad Chiu, 5. Anca Maria Tecliș, 6. Mihail Ionescu.
8 ani: Mihnea-Nicolae Sântimbrean (Univ. de Vest Timișoara), 2. Ion Valentin Văduva (Talbot), 3. Delia Geacă (Jiul Petroșani), 4. Cătălin-Vlad-Aurelian Guțu (Gloria), 5. Octavian-Eduard Birou (Talbot), 6. Bianca Grecu (Jiul).

Loc

Nr.start

Numele FED

Rtg.

Club/Oras

Pct.

TB1

TB2

TB3

1

1

IM Miron Lucian-Costin ROU

2487

Cs Universitar Ploiesti

6

0

30

28.3

2

5

IM Petrisor Adrian-Marian ROU

2386

Acs Sah Club Vados Arad

5.5

0

28

23

3

6

IM Bogdan Dan ROU

2379

Acs Sah Club Vados Arad

5

0

29

20.8

4

7

IM Balla Tamas-Kristof ROU

2356

Acs Sah Club Vados Arad

5

0

27

20.8

5

10

FM Hristodorescu Daniel ROU

2209

Cs De Sah Alex Brasov

5

0

27

19.3

6

16

AIM Paraschiv Paul-Alexandru ROU

2119

Csu Universitatea De Vest Timi

5

0

26

15.8

7

12

WGM Ionescu Irina ROU

2203

Csm Bucuresti

4.5

0

28

16.8

8

8

IM Petre Nad-Titus ROU

2328

Cs Studentesc Medicina Timisoa

4.5

0

27

18.8

9

26

I Carasca Bogdan-Petru ROU

1903

Cs Mediator Giarmata Vii

4.5

0

27

18.8

10

3

IM Grunberg Mihai-Lucian ROU

2402

Cs Aem Luxten Timisoara

4.5

0

27

18.5

11

13

FM Suciu Dinu-Simi ROU

2160

Cs Muncitorul Resita

4.5

0

27

17.5

12

9

IM Ionescu Mihai ROU

2286

Csu Universitatea De Vest Timi

4.5

0

27

17

13

15

CM Ursan Petru-Sebastian ROU

2144

Css Nr. 1 Timisoara

4.5

0

26

16.3

14

17

NM Grozav Valeriu-Gheorghe ROU

2116

Cs Muncitorul Resita

4.5

0

26

14.8

15

23

I Padurean Daniel-Cristian ROU

2011

Cs Muncitorul Resita

4.5

0

24

14.5

16

4

IM Doncea Vladimir ROU

2389

Cs Sah Club Oltenia Craiova

4.5

0

23

16.3

17

20

CM Samu Sorin-Mihai ROU

2039

Acs Sah Club Vados Arad

4.5

0

22

11.3

18

11

CM Tunaru Alexandru A. ROU

2204

Cs Muncitorul Resita

4.5

0

20

12.3

19

14

CM Ciorica Mihai-Vlad ROU

2150

Css Nr. 1 Timisoara

4

0

26

14

20

18

WFM Visanescu Daria-Ioana ROU

2070

Cs Studentesc Medicina Timisoa

4

0

25

13.3

21

29

NM Craciun Ovidiu ROU

1879

Sah Club Cugir

4

0

25

11.8

22

19

NM Miron Ionel ROU

2053

Acs Napocensis Activ Cluj Napo

4

0

24

13.5

23

21

CM Turcu Iulian ROU

2034

Clubul De Sah Deva

4

0

23

13

24

27

I Berintan Teodor ROU

1896

Csm Jiul Petrosani

4

0

22

9.5

25

31

AFM Paraschiv Petronela-Alexandra ROU

1790

Csu Universitatea De Vest Timi

4

0

17

7

26

24

AIM Moldovan Gheorghe-Zamfir ROU

1967

Clubul De Sah Dudestii Noi

3.5

0

26

12.3

27

39

I Irimia Horia-Ion ROU

1567

Cs Muncitorul Resita

3.5

0

23

11.5

28

22

I Cozmolici Sergiu ROU

2023

Cs Muncitorul Resita

3.5

0

23

10.5

29

28

I Apostu Elvis-Alin ROU

1892

Csm Mihai Viteazu Vulcan

3.5

0

22

9.75

30

35

I Buga Andru-Mihai ROU

1644

Cs Muncitorul Resita

3.5

0

21

6.25

31

48

II Chisalita Gheorghe ROU

1368

Cs Talbot Resita

3.5

0

20

9.75

32

2

GM Berescu Alin-Mile ROU

2461

Cs Studentesc Medicina Timisoa

3

0

27

12

33

36

AFM Homone Daniel-Ifrim ROU

1600

Clubul De Sah Dudestii Noi

3

0

24

8

34

34

I Calomfirescu Ioan ROU

1680

Cs Talbot Resita

3

0

23

8.75

35

55

FC Craia Nicolae ROU

1001

Cs Talbot Resita

3

0

22

8.25

36

38

I Cristocea Gabriela ROU

1568

Css Nr. 1 Timisoara

3

0

22

6.5

37

37

I Calin Remus-Vasile ROU

1580

Cs Mediator Giarmata Vii

3

0

21

6

38

30

I Paduraru Ioan ROU

1794

Cs Muncitorul Resita

3

0

21

5.5

39

43

II Kumher Robert Oliver ROU

1470

Cs Talbot Resita

3

0

20

6

40

41

II Craciun Marin ROU

1495

Cs Talbot Resita

3

0

19

5

41

33

I Stroescu Gheorghe ROU

1693

Cs Talbot Resita

2.5

0

24

5.25

42

47

I Hock Gheorghe ROU

1393

Cs Muncitorul Resita

2.5

0

23

8.5

43

32

I Korcsek Daniel-Cristian ROU

1727

Csu Universitatea De Vest Timi

2.5

0

22

7.75

44

51

II Jors Alexandru-Lucian ROU

1100

Cs Gloria Resita

2.5

0

22

6.75

45

54

Szathmary Carol ROU

1001

Cs Muncitorul Resita

2.5

0

21

7

46

40

I Munteanu Luminita-Dana ROU

1543

Cs Talbot Resita

2.5

0

18

3.25

47

50

II Gogu Vasile-Claudiu ROU

1107

Cs Gloria Resita

2.5

0

16

3.25

48

25

CM Apostu Toader ROU

1936

Cs Alcor Bucuresti

2

0

18

5

49

53

Sorca Gheorghe ROU

1001

Cs Gloria Resita

2

0

18

4

50

44

II Buliga Nelu ROU

1450

Cs Mediator Giarmata Vii

2

0

18

2

51

49

II Petculescu Silvan-Dorian ROU

1305

Csm Mihai Viteazu Vulcan

2

0

17

3

52

46

II Bradaci Ventel ROU

1432

Cs Gloria Resita

1.5

0

20

2

53

45

ACM Trandafir Bruno-Alexandru ROU

1447

Cs Talbot Resita

1

0

21

0.5

54

42

II Stanga Adrian ROU

1472

Cs Mediator Giarmata Vii

1

0

19

3.5

55

52

Floare Lucian ROU

1001

Cs Talbot Resita

1

0

18

2

 

Rezultate Turneul B

Loc

Nr.start

Numele FED

Rtg.

Club/Oras

Pct.

TB1

TB2

TB3

1

4

II Visanescu Dragos-Nicholas ROU

1329

Csm Mihai Viteazu Vulcan

6

0

26

24.3

2

1

Korcsek Alexandru-David ROU

1495

6

0

28

22.5

3

8

II Berechet Eduard-Mihai ROU

1312

Csm Mihai Viteazu Vulcan

6

0

24

18.5

4

2

AFM Antal Andrei ROU

1425

Cs Timisul Sag

5

0

27

20

9

Stingu Alin ROU

1295

5

0

27

20

6

14

II Petculescu Diana-Silvana ROU

1157

Css Nr. 1 Timisoara

5

0

27

17.5

7

7

Dragoi Albert-Marian ROU

1316

5

0

24

18.3

8

13

II Stanga Daniel ROU

1189

Cs Mediator Giarmata Vii

5

0

27

17

9

12

ACM Juravle Stefan ROU

1206

Clubul De Sah Giroc

5

0

26

17.5

10

15

Albescu Andreea-Monica ROU

1152

Csm Jiul Petrosani

5

0

25

14.5

11

11

II Chiu Vlad-Stefan ROU

1230

Cs Mediator Giarmata Vii

5

0

22

14.3

12

6

AFM Iucu Mihai ROU

1318

Clubul De Sah Giroc

4

0

27

14.5

13

24

FC Mascas Anisia-Teodora ROU

1018

Cs Mediator Giarmata Vii

4

0

27

14

14

17

II Santimbrean Mihnea-Nicolae ROU

1110

Csu Universitatea De Vest Timi

4

0

26

12

15

3

AFM Babos Denis-Daniel ROU

1372

Cs Unirea – Sannicolau Mare

4

0

25

12.5

16

41

Ungureanu Bogdan ROU

1001

4

0

23

12.5

17

10

II Duma Ioan-Cristian ROU

1231

Cs Mediator Giarmata Vii

4

0

23

13.3

18

37

FC Lupu Eduard-Valentin-Petrisor ROU

1001

Cs Talbot Resita

4

0

22

14

19

29

ACM Miron Ioana-Larisa ROU

1001

Cs Unirea – Sannicolau Mare

4

0

18

8

20

40

Teclis Anca-Maria ROU

0

4

0

27

13.5

21

25

FC Stelli Cristian-Florin ROU

1009

Cs Unirea – Sannicolau Mare

4

0

26

11.8

22

21

II Kovacs Iulia-Francesca ROU

1084

Cs Muncitorul Resita

4

0

24

11.5

23

18

II Ionescu Mihail ROU

1108

Csu Universitatea De Vest Timi

4

0

24

10.5

24

19

II Vaduva Ion-Valentin ROU

1096

Cs Talbot Resita

4

0

22

10.5

25

34

IV Inasal Daniela-Elena ROU

1001

Cs Gloria Resita

4

0

21

8.75

26

26

FC Baraitaru Cristian-Andrei ROU

1007

Cs Talbot Resita

3

0

23

9

27

5

II Olteanu Marian-Alexandru ROU

1321

Cs Talbot Resita

3

0

22

5.5

28

35

FC Fulger Vlad-Ioan ROU

1001

Csm Jiul Petrosani

3

0

22

7.5

29

22

IV Birou Adrian-Leonard ROU

1039

Cs Talbot Resita

3

0

20

5

30

39

FC Roman Mihai ROU

1001

Cs Gloria Resita

3

0

19

5.5

31

31

Geaca Delia Isabela ROU

1001

Csm Jiul Petrosani

3

0

18

4.5

32

27

FC Kisfalusi Harald-Alexandru ROU

1006

Cs Talbot Resita

3

0

18

4

33

16

IV Duma Daniel ROU

1112

Cs Mediator Giarmata Vii

3

0

23

6.5

34

42

FC Capraru George-Lorand ROU

1001

Cs Gloria Resita

3

0

21

6.75

35

23

IV Baroana Olivia-Denisa ROU

1029

Cs Unirea – Sannicolau Mare

3

0

21

4.75

36

32

Gutu Catalin-Vlad-Aurelian ROU

1001

Cs Gloria Resita

3

0

20

4.75

37

28

FC Birou Octavian-Eduard ROU

1004

Cs Talbot Resita

3

0

18

5.25

38

36

FC Grecu Bianca-Ioana ROU

1001

Csm Jiul Petrosani

2

0

21

5.5

39

33

Ivan Lois-Eunice ROU

1001

2

0

19

3.5

40

20

FC Plesca Victor ROU

1013

Css Nr. 1 Timisoara

2

0

15

5

41

30

Farcas Tudor ROU

1001

Cs Unirea Sinnicolau Mare

1

0

19

0.5

42

38

FC Olteanu Ana-Nicoleta ROU

1001

Cs Gloria Resita

1

0

17

2

Oferte Joma

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.